Фахівці «КОМПАНІЇ ГЕОНІКС» розробили пілотний проект Геопортала для республіки Таджикистан
Запит на створення ресурсу з обліку нерухомого майна
В кінці 2019 року в «КОМПАНІЮ ГЕОНІКС» звернулися представники республіки Таджикистан з проханням допомогти їм у розробці геопортала нерухомого майна.
Основне завдання, якого – надати виконавчим органам можливість вести єдину базу реєстру нерухомого майна республіки, а для громадян – надати доступ до публічної інформації, таким чином, щоб кожен міг упевнитися в тому, що його майно внесено до загального реєстру.
Після визначення цілей і завдань геопортала і з урахуванням фінансування даного проекту, ми запропонували створити пілотний проект геопортала на базі програмного забезпечення ArcGIS і навчити фахівців вести і наповнювати базу реєстру нерухомого майна.
Створення ресурсу, основні завдання і складності
Щоб виконати роботу якісно, ми розділили її на три етапи:
- Підготовчі роботи і збір вихідних даних;
- Розробка концепції Геопортала, підготовка методичних рекомендацій;
- Розгортання Геопортала і навчання фахівців.
Перший етап. На етапі підготовчих робіт, ми дослідили існуючі способи обліку нерухомого майна та набори даних про реєстраційні записи нерухомого майна республіки Таджикистан. Потім, замовник надав нам доступ до частини даних, які були накопичені до цього часу. Аналіз цих даних показав наступні проблеми:
- дані велися в розрізнених системах;
- дані дублювалися (наприклад, щоб внести до реєстру записи про реєстрацію прав на 10 квартир в одному житловому будинку, виконавці дублювали графічне зображення цього будинку 10 раз, в деяких випадках 20 і більше);
- був відсутній механізм публікації векторних даних онлайн та ін.
Другий етап. Ми запропонували створити геопортал на базі програмного забезпечення ArcGIS і спроектувати схему бази геоданих таким чином, щоб уникнути дубляжу даних і в той же час не втратити інформацію.
Примітка: під базою геоданих (БГД) ми маємо на увазі “рідний” формат даних ArcGIS, який являє собою фізичне сховище географічної інформації, що використовує в якості “контейнера” систему управління базами даних (СУБД) корпоративного рівня (в даному випадку MS SQL Server) з усіма її перевагами і можливостями. Такими як реляційна структура таблиць, зберігання історії змін, версійність, реплікація, з одночасним редагуванням великою кількістю користувачів та ін.).
Таким чином, всі об’єкти нерухомості будуть мати прив’язку до місцевості і, в той же час, не будуть дублюватися, так як будуть міститися в різних зв’язаних ключовим ідентифікатором таблицях. В якості ключового ідентифікатора було запропоновано взяти унікальний ідентифікатор будівлі. В результаті користувач отримає доступ до кожного запису кожної таблиці через знаходження необхідної будівлі за адресою чи кодом.
Третій етап. В основу геопортала ми заклали механізм «управління даними в реальному часі». Зокрема, система розроблена таким чином, щоб поточні зміни в основній базі геоданих відображалися на карті геопортала в режимі реального часу. У той же час цілісність і збереження даних забезпечується механізмами реплікації, автоматичного запису історії змін даних, автоматичного резервного копіювання на рівнях, БГД, СУБД і операційної системи.
Далі ми привели до даної структури БГД всі отримані раніше дані про реєстрацію нерухомого майна. Після чого внесли і опублікували ці дані на Геопорталі.
В результаті був створений веб-ресурс, так званий Геопортал нерухомого майна республіки Таджикистан, який зараз функціонує в режимі дослідної експлуатації.
На портал внесені дані по місту Душанбе. Що стосується інших даних, то для їх внесення в систему необхідно провести ряд заходів. Зокрема:
- модернізувати та розширити апаратно-технічну базу;
- розширити програмну базу;
- зібрати і забезпечити легітимність даних на решту території республіки;
- забезпечити нормативно-правову базу;
- навчити фахівців і т. ін.
Єдиний Геопортал нерухомого майна Таджикистану. Дослідна експлуатація та плани на майбутнє.
Запропонована система була схвалена на державному рівні і рекомендована до дослідної експлуатації. Зворотній зв’язок від замовника показує, що в даний час ведуться роботи по модернізації апаратно-технічної бази, закупівля програмного забезпечення і збір даних на всю територію республіки. Також, готується регіональна програма, по якій навчатимуть представників усіх областей республіки, і відповідно кожна область буде відповідати за наповнення та ведення бази в межах своєї території в єдиному просторі системи.
Ми віримо, що колеги з республіки Таджикистан, не зважаючи на труднощі, найближчим часом продовжать розвиток системи і зроблять наступні кроки. А ми, команда «КОМПАНІЇ ГЕОНІКС», продовжимо допомагати їм в цьому.
Ознайомитися з Геопорталом: www.geoportal.tj
Онлайн-карта нерухомого майна: https://geoportal.tj/portal/apps/webappviewer/index.html?id=e9a14dd6c6a348d39c7e2f367123aaa3